Nod32 چیست؟

منتشر شده در ۱۳۹۱/۰۸/۰۶ در دستۀ مقدمات نود32 بدون دیدگاه
Rate this post

Nod32 چیست؟ نود۳۲ نام یک برنامه امنیتی است که بروی انواع مختلف رایانه از جمله رایانه های شخصی نصب می‌شود و کار بالا بردن امنیت داده های دیجیتالی شما را به عهده می‌گیرد. حتماً تا به حال نام نرم افزارهای آنتی ویروس را شنیده اید، Nod32 یکی از این برنامه های ضد ویروس است که از محبوبیت خاصی بین کاربران جهانی و ایرانی برخوردار است. برای این که از اطلاعات خوبی در مورد برنامه آنتی ویروس نود۳۲ برخوردار شوید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

حتماً تا به حال به اصطلاح Nod32 زیاد برخورد کرده اید، ولی نمی‌دانید که این چیست. اگر از برنامه های آنتی ویروس چیزی بدانید، باید اشاره کرد که نود ۳۲ در اصل یکی از اینگونه نرم افزارها است. Nod32 تولید شده بوسیله شرکت ESET می‌باشد که نسخه های جدید این نرم افزار را این شرکت توسعه می‌دهد.

آنتی ویروس کار حذف کدهای مخربی را بر عهده دارد که می‌تواند به اطلاعات روی رایانه شما خسارت وارد کند. پس حتماً باید به این موضوع نهایت دقت را داشته باشید. کدهای مخرب فقط شامل ویروس‌ها نمی‌باشند، و دسته‌بندی‌های مختلفی را شامل می‌شوند که ویروس ها فقط گوشه ای از این کدهای مخرب هستند.

Nod32 چیست

Nod32 چیست؟

اولین نسخه نود، NOD-ICE نام داشت که در سال ۱۹۸۷ ساخته شد. در آن زمان ویروس های رایانه ای در حال افزایش بودند. این نرم افزار امنیتی در ابتدا در بین کارمندان IT کشورهای اروپای شرقی رواج یافت.

اصطلاح NOD از عبارت Nemocnica na Okraji Disku به معنی “بیمارستان در انتهای دیسک” گرفته شد است. که خود این نام از از فیلمی به نام “بیمارستان در انتهای شهر” مشتق شده است.

این نرم افزار امنیتی به مانند تمامی برنامه ها نصب می شود و کل امنیت رایانه شما را به عهده می گیرد. البته این بسته به نسخه ای دارد که بروی رایانه تان نصب کرده اید. برای کسانی که از ویندوز به عنوان سیستم عامل استفاده می کنند، دو نسخه اصلی به نام های Antivirus Nod32 و ESET Smart Security وجود دارد که دومی یک بسته امنیتی کاملی را برای رایانه شما فراهم می کند. به همین دلیل است که شاید بسیاری از کاربران رایانه بدون تحقیق در مورد اختلاف این دو نسخه، سعی می کنند Smart Security را بروی رایانه خود نصب کنند.

هر کدام از این نسخه ها هم به دو دسته ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی تقسیم می شود که بسته به نوع سیستم عامل باید یکی از آنها نصب گردند. همچنین هر کدام از این نسخه ها دارای یک ویرایش شرکتی و یک ویرایش خانگی هستند که با این تفاسیر تنوعی که شرکت ESET برای محصولات خود ارائه کرده است، دست تمامی کاربران رایانه را برای انتخاب محصول مورد نظر خود باز گذاشته است.

نسخه های مختلف Nod32 برای دستگاه های مختلف الکترونیکی مانند، تلفن های هوشمند، لوح ها، رایانه ها با هر نوع سیستم عامل و … این شرکت را به یکی از پر طرفدار ترین شرکت در زمینه امنیت فناوری اطلاعات تبدیل نموده است. حتی اگر شما از سیستم عامل لینوکس بروی رایانه خود استفاده می کنید، با اطمینان می‌توانید نسخه مورد نظر با سیستم عامل خود را بیابید و بروی رایانه خود نصب کنید.

از قابلیت های مهمی که Nod32 را برای ما کاربران ایرانی محبوب کرده است، می‌توان به سادگی کار با آن، و همچنین تامین امنیت تمام و کمال آن اشاره کرد. در عین حال که از ابزارهای بسیاری برای بالا بردن امنیت رایانه بهره می‌برد، ولی کار خود به بدون سرو صدا انجام می‌دهد، که این امر مخصوصاً برای کاربران مبتدی بسیار قابل توجه است.

 

آیا Nod32 رایگان است؟

بی شک هر برنامه ای که برای توسعه آن زمان و هزینه صرف شده باشد، رایگان نخواهد بود. مگر این که تحت مجوز نرم افزارهای بازمتن منتشر شده و اجازه استفاده رایگان آن نرم افزار به همگان داده شده باشد. نرم افزار امینیتی NOD32 رایگان نمی باشد و برای استفاده از آن باید مبلغ مورد نظر آن را پرداخت کرد.

اما در کشور ما به این دلیل که قانون قرص و محکمی برای حمایت از تولیدکنندگان و نویسندگان وجود ندارد، شما تمامی نرم افزار های مورد نیاز خود را به رایگان دریافت می‌کنید که برای خود دارای مزایا و معایبی است. که این امر برای برنامه های خارجی شدیدتر است.

به همین دلیل ما از نود ۳۲ به صورتی رایگان از آن یاد می‌کنیم، حال آنکه تمامی کاربران این برنامه امنیتی در سرتاسر دنیا برای استفاده از آن پول پرداخت می‌کنند.

منابع:
en.wikipedia.org

eset.com